x

WhatsApp Destek Online

1

Blog | Windows

Windows 10 Nasıl?

Windows 10 Nasıl?

Windows XP sonrası pek çok kişi Microsoft’un işletim sistemlerine şüpheyle yaklaşmayı tercih etti. Özellikle Vista’nın hayal kırıklığı yaratması, Windows 7’ye bile şüpheyle yaklaşılmasına sebep olmuştu. Tablet ve cep telefonlarının yükselişi Windows 8’i getirse de Windows 8.1 bile bu ünü kurtaramadı diyebiliriz. Kullanıcılar büyük değişikliklere ayak uyduramadı. 

Günümüzde Microsoft, artık Windows 8’i üreten firma gibi davranmıyor. Linux, iOS, OS X ve Android vb gibi pek çok cihaz için uygulamalar çıkarıyor. Kullanıcıları dinliyor ve ona göre yeni ürünleri insanlarla buluşturuyor. Özellikle Windows 10 Insider programı ile her öneriyi dikkate almış gibi gözüküyor. 

Sistem Gereksinimleri

Yasal Windows 7 ve 8  kullanıcılarının ücretsiz geçiş yapabileceği Windows 10 sistem gereksinimleri aşağıdaki gibidir;

  • 1 GHz işlemci veya üstü
  • 32-bit için 1 Gigabyte RAM , 64-bit kullanmak için 2 GB RAM
  • 16 GB boş disk alanı
  • WDDM sürücüsüne sahip DirectX 9 veya üstü çalıştırabilen ekran kartı
  • Microsoft hesabı ve internet erişimi

Hızlı İşlem Merkezi ve Bildirimler

Windows 8’de bulunan Charms menüsünün yerini alan hızlı işlem merkezi, birçok kişinin cep telefonlarından aşina olduğu bir menü ve bildirim merkezi olarak karşımıza çıkıyor. Menü sağda ekranın en üstüne kadar kaplayacak bir şekilde beliriyor. Bu noktadan Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarını kontrol edebilirsiniz. Ek olarak VPN bağlantılarını da yapabilirsiniz. Tablet/Masaüstü modlarını da buradan kullanabilirsiniz. Windows 8'de kapanıp açılan fakat bir daha asla bulamadığınız uygulamalarınızdan beliren haberleri ve bildirimleri de görebileceğinizi belirtmekte fayda var.

Dosya Gezgini Yenilikleri

Dosya gezginine bakıldığı zaman dikkat edeceğiniz ilk şey bilgisayar sürücüleri yerine son kullanılan dosyaları göz önünde tutmak. Böylelikle son kullanılan dosyalara rahat bir şekilde fark ediliyor. Sağ fare menüsü ile yaptığınız bir çok şey Ribbon menülerine girmiş durumdadır. Örnek vermemiz gerekirse, ‘’Paylaş’’ menüsü ile isterseniz Evrensel uygulamalarla isterseniz diğer yazılımlara dosyalarınızı gönderebilirsiniz. 

Bir diğer dikkat çeken özellik OneDrive’ın artık işletim sisteminin bir parçası haline gelmesidir. Böylelikle rahatlıkla dosyaları yedekleyebilirsiniz. Bunun için Microsoft hesabınızı kullanabilirsiniz. 

Evrensel Uygulamalar

Mevcut uygulamaları Windows 10 uygulamalarına çevirebilecek araçlar sunan Microsoft, örnek vermek gerekirse Visual Studio 2015 ile iOS için Objective C ile yazılmış veya Android uygulamalarını Windows 10 uygulamalarına çevirebilecek araçlar sunuyor.

Uygulama mağazası da bu doğrultuda güncellenmiştir. Telefon ve tablet gibi uygulamalar ile sınırlı değildir. Ayrıca masaüstü uygulamalarının da satın alınıp indirilebileceği bir platform haline dönüştü. Geliştiricilerin yapması gereken tek şey uygulamalarını Uygulama Sanallaştırma (App-V) paketi içine almak ve Windows Mağazasına göndermektir. 

Evrensel uygulamaların tam ekran ya da kendine özgü ekranı olması gerekmiyor. Masaüstü ile birlikte çalışıyor. Bir yandan bilgisayarınızda işlerinizi yaparken diğer yandan da Twitter mesajlarını sağda görebilirsiniz.

Edge, Gerçekten Uçlarda mı?

Internet Explorer isminden birçok kişi nefret etmektedir. IE her ne kadar IE9 ve IE6 ile yapılan gelişmeler isme olan önyargıyı ortadan kaldıramadı. Bu sebepten ötürü Edge, diğer tarayıcılarla karşılaştırıldığında başarılı olacak gibi gözüküyor. Tabii ki kullanıcıların yorumlarını zaman gösterecek iken şimdilik hızlı ve pratik olduğunu belirtebiliriz. 

İsmini tam olarak belirleyemediğimiz birtakım eksiklikler görülüyor. Örnek vermek gerekirse, pencereler arası geçişlerde veya tabları ayırıp birleştirirken bazı sıkıntılar göze çarpıyor. Bir şey indirmek istediğiniz zaman direkt olarak indirilenler klasörüne indirmeye başlar. 

Sunspider 1.0.2 testi ile JavaScript performansını ölçtük. Microsoft Edge 118 ms ile oldukça iyiy Firefox 37 aynı testte 260 ms ve Chrome 43 ise 303 ms skor aldı.

Web Notu

Edge’in kuşkusuz en önemli ve güzel özelliklerinden biri internet siteleri üzerinde kolayca eklemeler düzeltmeler yapabileceğiniz web notu uygulamasıdır. Kolay çizim araçlarıyla oluşturduğunuz notları hemen paylaşmanız da sağlanıyor.  Diğer tarayıcıların Windows üzerindeki dokunmatik performansları göz önüne alındığında özellikle tablet kullanıcılarının favorisi olacağı kesin.

Görev Görünümü ve Çoklu Masaüstü

ALT+TAB Görev görünümü çoklu masaüstü seçeneği ile karşımıza çıkıyor. Görev çubuğundaki simgeye tıklayarak açık tük uygulamaları görebileceğiniz ekrana ulaşabilirsiniz. Bu ekran aracılığı ile açık uygulamalar arası dolaşabilir, fare ile ya da dokunup çekerek uygulamaları farklı masaüstü ekranlarına gönderebilirsiniz. Windows’a özgü bir özellik olmasa da Windows’ta bulunuyor olması iyi bir şeydir. 

Yerleşik Uygulamalar ve Sonuç

Windows 10 yerleşik uygulama ile birlikte gelmektedir. Takvim, Posta, Fotoğraflar, Haberler, Finans, Onenote, Xbox, Groove Müzik, Filmler ve TV vb gibi uygulamalar herkesin işletim sisteminde bulunmasından mutlu olacağı uygulamalar arasındadır. 

3D builder, yakın zamanda oldukça popüler olan 3D yazıcılardan çıkarabileceğiniz modelleri hazırlayabilirsiniz. Ek olarak hem iOS hem Android hem de Microsoft Phone telefonları sistemimizle bağlayabileceğiniz telefon eşlikçisi ile OneDrive, şarkılarınız, Skype, Excel ve Powerpoint sunumlarınız ayrıca Outlook takvimini eşitleme fırsatını elde edebilirsiniz. 

Özetle

Hem ücretsiz yükseltme seçeneğinin bulunması hem de Windows 7 ve 8’E göre açılma, çalışma performansının yüksek olması dikkat çekiyor. Microsoft, artık kullanıcıların düşüncelerin dikkat ediyor. Windows 10 en iyi işletim sistemlerinden biri olarak karşımıza çıkarken Windows 10’a geçmemek için büyük bahaneler olması gerekiyor. DirectX 12 desteği ile oyunlarda nasıl performans artabileceği düşünülünce oyun severleri güzel günler bekliyor. 

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için Windows 10 nasıl sorusuna cevap vermeye çalıştık. Umarız sizler için yararlı bir içerik olmuştur. 

Yukarı Çık