x

WhatsApp Destek Online

1

Blog | Ürün Etkinleştirme

Windows 10 Pro ve Home'un Ne Farkı Var?

Windows 10 Pro ve Home'un Ne Farkı Var?

Windows işletim sisteminin en çok bilinen sürümleri Windows 10 Home ile Windows 10 Pro’dur diyebiliriz. Biz de bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için Windows 10 Pro ve Home’un ne farkı var sorusunun cevabını vereceğiz. Hazırsanız hemen başlayalım. 

Ayrıntılara girmeden önce W10 Home ve Pro arasındaki farkları özet geçelim.

W10 Home, ortalama kullanıcının seveceği özellikleri sunar. Windows Hello ile oturum açma, Windows Defender antivirüs, Cortana, kalem ve dokunmatik desteği ile birlikte Windows Store buna dahildir.  

Windows 10 Pro, Home'daki her şeyi içerir. Yani profesyonel sürümde kaybettiğiniz bir şey olmaz.

Windows 10 Pro'da sanal makineler için Hyper-V, Bitlocker gibi gelişmiş bazı özellikler bulunmaktadır.

Windows 10 Sürümünü Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Ayarlar > Sistem > Hakkında yolunu takip edin. Sürümü sayfanın altında bulunan Windows Özellikleri başlığının altında ‘’Edisyon’’un karşısında bulabilirsiniz. 

Windows 10 Home ve Pro Arasındaki Farklar

1. Windows Uzak Masaüstü

Uzak Masaüstü aracı, sisteminizi uzaktan, karşısında oturur gibi kontrol etmenizi sağlıyor. Windows 10 Pro’da işlevin kurulumunu Ayarlar > Sistem > Uzak Masaüstü yolunu takip edebilirsiniz. 

Windows 10 Home’da bu işleve alternatif üçüncü bir parti yazılım bulabilirsiniz. Bu aracın genellikle yerel ağlarda kullanıldığını da belirtelim. Bu aracı internet üzerinden VPN’siz kullanmak güvenli güvenli değildir. 

2. BitLocker Şifreleme

Bilgisayarınızda bulunan sabit diski alan biri, herhangi bir PC’ye bağlayarak içerisindeki her şeyi kolaylıkla görebilir. Bu noktada şifreleme devreye girmektedir. Microsoft'un kendi geliştirdiği BitLocker, bütün bir sürücüyü şifrelemenizi sağlıyor.

Denetim Masası/BitLocker Sürücü Şifreleme altında bulabilirsiniz. Windows 10 Home kullanıcıları ise disk şifreleme için başka seçeneklere sahipler. Bunlardan biri olan VeraCrypt, disk şifreleme için harika bir ücretsiz yazılım.

3. Hyper-V Sanallaştırma

Hyper-V ile bilgisayarınızda sanal bir PC ortamında işletim sistemi çalıştırmanızı sağlayan bir sanal makine yazılımıdır. Windows Home kullanıcıları ücretsiz olarak VirtualBox kullanabilir. 

4. Güncellemeleri Daha Çok Erteleyebilme

W10 Home kullanıcıları, önceden Windows güncellemelerini erteleme becerisine sahip değildi. Şimdi ise Ayarlar/Güvenlik/Güncelleştirme/Windows Update/Gelişmiş Seçenekler yolunu takip ederek güncellemeleri yüklemeyi ileri bir tarihe erteleyebilirsiniz. 

W10 Pro’da ise işlev ve güvenlik güncellemelerini birlikte erteleyebilirsiniz. Güncellemeleri sıkı bir şekilde kontrol etmek için Windows 10 Pro’yu tercih etmek isteyebilirsiniz. 

5. Kurumsal Odaklı İşlevler

Birtakım işlevler direkt olarak şirketlere yönelik olsa da, ev kullanıcılarının da beğenisini kazanabilir. Bunlardan biri olan Internet Explorer kurumsal modu, IE11 içerisinde bir IE8 çalıştırmanızı sağlıyor. Böylelikle modem web tarayıcılarında çalışmayan siteleri açabilirsiniz. ( çoğunlukla dahili şirket sitelerini).

Yine Pro'ya has olan Assigned Access, belirli bir kullanıcı hesabını sadece belirli bir uygulama kullanacak şekilde kısıtlamanıza yardım eder. Bu işlev, satış cihazları gibi kısıtlı ortamlara yönelik fakat PC’nizi çocuklarınızdan korumanıza yardım eder. 

Windows 10 Pro, PC’nizi bir domaine eklemenize izin veriyor. Active Directory desteği de gelmektedir. Şirketler için önemli olan bu durumlar, normal kullanıcıları pek alakadar etmemektedir.

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için Windows 10 Pro ve Home’un ne farkı var sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Umarız sizler için yararlı ve bilgiendirici bir içerik olmuştur. 

Yukarı Çık